Zapraszamy na nasz serwer Discord!

Mountain View Zapraszamy wszystkich na nowo otworzony serwer Discord: Link

Discord służy do komunikacji głosowej lub za pomocą chatu. Z serwera można korzystać przy pomocy przeglądarki lub po ściągnięciu klienta Download

Jeśli chcecie z nami porozmawiać, o coś zapytac, lub szukacie miejsca do wspólnej komunikacji z osobami z gry piszcie do nas. W miarę potrzeb będziemy zakładać kolejne kanały. Zapraszamy!

Autor: Heniekhardkor Data: 14.08.2017

Jak wybrać build? - czym się kierować, na co zwrócić uwagę

Zbiór porad dla początkujących graczy
Silas

Jak wybrać build? - czym się kierować, na co zwrócić uwagę

Postautor: Silas » 4 wrz 2018, o 13:46

Cześć.

Stworzyłem niedawno i umieściłem na innym forum opis: jak wybrać swój build, czym się kierować, na co zwrócić uwagę.
Może się komuś przyda. Postanowiłem go przekopiować również tu, ponieważ uważam, że im więcej osób będzie miało możliwość z tego skorzystać, tym lepiej dla naszego, polskiego community ;)

Jeśli opis spotka się z uznaniem to mogę napisać coś jeszcze w wolnym czasie. Jeśli ktoś będzie zainteresowany to proszę o informacje jakie tematy by was interesowały :)

WSTĘP

Przy wyborze swojego buildu zwrócić musicie uwagę na szereg rzeczy. Zacznijmy od tego, że buildy się różnią między sobą nie tylko itemami, skilami etc. czyli dość oczywistymi rzeczami, ale również mało oczywistymi. Mamy na przykład buildy, które wymagają specyficznych itemów do funkcjonowania, czasem bardzo drogich. Niektóre z takich buildów można zacząć od zera, czyli słabszych/tańszych itemów i farmić, farmić, farmić aby uzyskać te droższe. Niektóre znowu wymagają drogich itemów i tylko z nimi działają.

ZASTOSOWANIE

Buildy się różnią między sobą też przede wszystkim zastosowaniem. I to jest główny wątek do którego chciałem nawiązać.

Przy wyborze zatem musicie wziąć pod uwagę kilka czynników. Podzielił bym to, na:

- co chcesz robić w grze*
- czy jest już jakiś skill, którego funkcjonowanie Ci się podoba - lub grupa skili. Może to być tylko wybór czysto wizaulny przykładowo. Najlepiej i najdłużej się gra buildami, które się po prostu podobają.
- ile jesteś w stanie realnie poświęcić czasu na grę (nie ile deklarujesz, ale ile faktycznie grasz zanim Cię coś znudzi i przechodzisz dalej)
- jakie już masz doświadczenie związane z PoE (ile już grasz, czy to twój 1, 2, 3 build, czy 20)

TYPY BUILDÓW

*To, co chcesz robić w grze, również podzieliłbym na kilka rzeczy, ponieważ nie każdy build jest w stanie zrobić cały content gry. I nie powinien imo, dzięki temu w PoE jest taka różnorodność. W zależności od tego jaki cel się sobie postawiło i co daje komu frajdę, taki build tworzy. Jest to również uwarunkowane doświadczeniem, ilością czasu włożonego w postać itp. ale nie da się wszystkiego opisać, więc będę generalizował. Proszę tu zatem o wybaczenie doświadczonych graczy, ale zakładam, że jeśli to czytasz, to przede wszystkim jesteś początkującym, więc ta wiedza Ci się przyda:

1. “Speedfarm build” - czyli farmienie tony potworków w szybkim, lub bardzo szybkim tempie. Plusem jest oczywiście prędkość. Buildy te mają „czyścić” jak najszybciej mapy, co przekłada się na ilość zdobytej currency (waluty – orby itp.) oraz doświadczenia, co przekłada się już na sam lvl postaci. Najbogatsi są zazwyczaj Ci, którzy zainwestowali w „demona prędkości” i mają ogrom czasu na grę. Takie buildy zawsze są w “top”, ponieważ najszybciej wbijają 100lvl na nowych ligach. Minusem jest to, że zazwyczaj takie buildy gorzej sobie radzą na bossach, jak i również mają słabszy end game, ale nie do tego służą. Oczywiście też, nie każdy lubi taki styl gry.

2. Farmienie bossów. Imo mało opłacalne w tej grze, ale po 1 nie wszyscy lubią zapier***ć przez tony potworów jak struś pędziwiatr, po 2 nie każdy gra dla „opłacalności”, tylko dla przyjemności (co jest podstawą każdej gry!). Plusem dużym jest, że przynajmniej nie masz problemów z bossami, ani z wyższym contentem gry generalnie. Grasz sobie powoli – w swoim tempie i czyścisz wszystko po kolei. Minusem, że takie buildy zazwyczaj wolno, lub bardzo wolno „czyszczą” mapy z potworów, przynajmniej w porównaniu do pierwszej grupy, co właśnie przekłada się na ilość lootu z mobów. Mnie osobiście pasuje taki styl gry.

3. “Lab runner” - czyli farmienie end-game’owego labiryntu. Plusem jest tu oczywiście to, że znając pewne mechaniki rządzące PoE i samym labiryntem, można w łatwy sposób się dorobić, nie zważając za bardzo na RNG. Minusem, że z czasem jest to nudne, ponieważ latasz ciągle jedno i to samo. Ale oczywiście – co kto lubi. Niektórzy co ligę robią na początku „lab farmera” i pasuje im to, dorabiają się a potem robią jakiś inny build. Sam kiedyś poszedłem w tą stronę, ale to nie dla mnie.

4. Magic find build. Opiera się to na tym, że postać jest generalnie słaba, ale ma w miarę szybko farmić mobki, mając na sobie set, który zwiększa ilość dropu z potworów. W praktyce ludzie robią mf build i latają ciągle 1-2 mapy, te które się najbardziej opłacają w danej chwili. Plusem oczywiście jest ilość lootu - można się łatwo wzbogacić mając odpowiednią ilość czasu etc. Minusem, że ponownie jak w przypadku lab farmera – jest to po czasie nudne.

5. Tak zwany “all-around”. Czyli build, który w miarę szybko czyści mapy, można nim w miarę łatwo zabijać bosy, jak i również pójść na najtrudniejszy kontent gry (czyli tzw. end-game). Plusy są oczywiste. Minusy - takie buildy są najczęściej drogie, więc musisz mieć dużo currency żeby taki build zrobić i żeby “działał”. I prawdopodobnie sporo czasu. Zazwyczaj takie buildy są powiązane z pozostałymi grupami i w miarę progresu, zdobywania currency, nowych, lepszych itemów i doświadczenia można się “przekształcić” z np. powolnego tanka, w szybkiego tanka :wink:

MOWA KOŃCOWA

Nie wiem czy o czymś nie zapomniałem ofc. Jeśli ktoś przeczytał ten walltext i chciałby jakąś poradę to piszcie co was interesuje – niesieni doświadczeniami z innych gier, lub doświadczeniem z PoE, a ja spróbuję coś podpowiedzieć.

Wróć do „Poradniki”